Україна: бойкот Євро-2012 - повернення до Холодної війни

 

Євро-2012

Проведення чемпіонату Європи з футболу стало заручником ситуації в Україні

Україна каже, що будь-який бойкот німецькими чиновниками Євро-2012 на її території є поверненням до часів Холодної війни.

Українська влада таким чином відреагувала на повідомлення у медіа, що німецький канцлер Ангела Меркель та її міністри не приїдуть на Чемпіонат Європи, який стартує 8 червня в Україні та Польщі, через поводження української влади із екс-прем'єром Юлією Тимошенко, яку засудили до семи років за ґратами за перевищення службових обов'язків.

Вибухи у Дніпропетровську минулої п'ятниці та ситуація довкола ув'язнення екс-прем'єра Юлії Тимошенко змусили світову та українську пресу дедалі голосніше говорити про можливий бойкот урядами та громадянами західних країн футбольного чемпіонату Євро-2012 в Україні, до початку якого лишається трохи більше місяця.У понеділок президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу також сказав, що не приїде на Євро-2012. Свій візит в Ялту на саміт президентів країн Центральної Європи скасував і чеський президент Вацлав Клаус. Німецький президент Ґаук раніше також підтвердив, що не приїде в Україну у травні через поводження із Тимошенко.

Офіційні особи в Україні називають таку інформацію ЗМІ спробою зробити спорт заручником політики і дискредитувати Україну напередодні чемпіонату.

Міністерство закордонних справ України змушене було відреагувати на повідомлення в деяких німецьких медіа про те, що що канцлер Німеччини Ангела Меркель, буцімто, розмірковує над "політичним бойкотом" футбольного чемпіонату Євро-2012 в Україні у зв'язку з ув'язненням екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

МЗС висловила надію, що інформація про бойкот є неправдивою, і застерегло німецьких політиків від повернення до методів "часів Холодної війни".

Спорт і політика

У неділю німецький тижневик Spiegel, посилаючись на власні неназвані джерела, написав , що пані Меркель може рекомендувати своїм міністрам не їхати на матчі в Україну, якщо до початку чемпіонату не буде звільнено Юлію Тимошенко.

В іншому німецькому виданні Bild am Sonntag з'явилися результати опитування, за яким більшість німців не бажають, аби пані Меркель їхала до України на матчі німецької збірної через політичну ситуацію в Україні.

У відповідь українське МЗС висловило сподівання, що повідомлення про бойкот є вигадками газет і натякнуло на зацікавленність Німеччини у тому, аби УЄФА перенесло проведення чемпіонати з України до Німеччини.

"Не хотілося б думати, що державні діячі Німеччини здатні реанімувати методи часів "холодної війни" і спробувати зробити спорт заручником політики," - заявив речник МЗС України Олег Волошин в інтерв'ю агенції Інтерфакс.

Він нагадав, що кілька років тому, коли існували серйозні сумніви в тому, що Україна встигне підготуватися до проведення Євро-2012, медіа активно обговорювали, що саме Німеччина може претендувати на чемпіонат, якщо УЄФА ухвалить рішення не проводити його в Україні.

"Привертає увагу той факт, що які б розбіжності не виникали в німецьких політиків з урядами інших країн, ніхто з них навіть натяком не пропонує бойкотувати великі спортивні заходи, заплановані у цих державах найближчими роками," - сказав пан Волошин.

Сумніви щодо безпеки

Британська преса також не лишилась осторонь тривожних повідомлень з України на тлі наближення футбольного чемпіонату.

Зокрема газета Guardian написала, що вибухи у Дніпропетровську, заяви про побиття Юлії Тимошенко та її голодування додали Україні хаосу напередодні Євро-2012 - події, яка, за сподіваннями української влади, мала б привабити до країни туристів.

Видання припустило, що деякі європейські політики, так само як і футбольні шанувальники, можуть оголосити Україні бойкот, однак не через політичні проблеми, а переважно через те, що вони не почуватимуться безпечно в Україні.

Україна разом з Польщею є господарями цьогорічного чемпіонату Європи з футболу, який відбудеться з 8 червня по 1 липня.

Синці від тупих предметів

Ув'язнення екс-прем'єра стало головною причиною скасування візиту чеського президента Вацлава Клауса до України на саміт президентів центральноєвропейських країн у Ялті, який має відбутися в середині травня в Криму.

Раніше стало відомо, що на кримський саміт не приїдуть президенти Німеччини, Австрії та Словенії. У понеділок містерство закордонних справ Швеції викликало українського посла в країні, щоб він пояснив ситуацію із Тимошенко.

Українська прокуратура тим часом заявила, що перевірила заяви Юлії Тимошенко про насильство, і вони не підтвердилися.

За словами начальника головного управління нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень Генпрокуратури Вадима Горана, слідчі провели необхідні слідчі дії, опитали медиків, працівників пенітенціарної системи та швидкої допомоги, які відвозили Юлію Тимошенко і дійшли висновку, що Юлію Тимошенко не били.

"Механізм і локалізація цих синців свідчить про те, що вони утворилися внаслідок стискання об тупі тверді предмети або зіткнення з такими предметами. Але аж ніяк не при ударі кулаком, як вона каже, в живіт", - заявив пан Горан.