Геополітичне фіаско Януковича

Останнім часом ми спостерігаємо за агонією правлячого режиму Януковича. Ця агонія проявляється у всьому – в економіці, політиці, фінансах, соціальній сфері, культурі, освіті. Однак, найбільш рельєфним проявом цієї агонії став крах у геополітичній площині.

Зокрема, візит Януковича до Путіна у Російську Федерацію, який був анонсований на 9 листопада 2013 року, схоже, знову провалився. Виглядає так, що Янукович вкотре отримав дошкульного удару від Путіна. Взагалі до цього часу ніхто не може до кінця зрозуміти, чи відбулася зустріч Януковича з Путіним, і якщо так, то як довго вона тривала. Чи можна припустити, що Янукович знову втікав із Росії, як ошпарений, як це вже було 4 березня 2013 року під час поїздки Януковича до Москви? Але в такому випадку, важко собі уявити наскільки ця особа ганьбить нашу потужну 45-мільйонну націю. Складається враження, що Путін витворяє із Януковичем все, що йому заманеться.
Якщо ж наше припущення не вірне, то чому врешті-решт, до цього часу не опублікована офіційна інформація, для чого Янукович їздив до Путіна? Що він хотів йому здати? Чим закінчилася ця поїздка?
Отже, можна висунути версію, що ця зустріч, якщо вона справді відбулася, була дуже короткою, можливо Янукович встиг щось сказати Путіну, але той дуже швидко його вигнав. Цілком вірогідно, що ця зустріч взагалі проходила на стоячи, можливо вони навіть не сідали під час розмови. В такому випадку цей візит закінчився для Януковича повним провалом. Як відомо, Януковичу до таких провалів не звикати, у нього вже були подібні ситуації, коли Обама в  березні 2012 року в Сеулі знайшов час поговорити з Януковичем лише по дорозі в туалет.
Так чи інакше, очевидно, що Янукович не може пристати на умови Путіна. Бо якщо Янукович погодиться на здачу газотранспортної системи України, на вступ у Митний і Євразійський економічний союз, в такому випадку в Україні може початися національно-визвольна війна, і тоді можна очікувати, що одразу відділиться Західна і Центральна Україна. Та це й нічого не дало б Януковичу, адже Білорусь свого часу теж погодилася на вище викладені умови, після чого втратила спочатку газотранспортну систему, а тепер втрачає калійну галузь. Той, хто йде на співпрацю з Кремлем, все одно втрачає незалежність уі суверенітет. І якщо Янукович пристане на умови Путіна, то тоді треба негайно його скидати з посади президента, тому що його дії напряму порушують базову 5 статтю Конституції і завдають непоправної шкоди національним інтересам України.
А загалом треба говорити про те, що Янукович і уряд Азарова-Арбузова вже нічого не можуть вдіяти із фінансово-економічною катастрофою в Україні, тому вони повинні негайно піти у відставку. Настав час сформувати тимчасовий уряд і провести нові вибори на основі нового виборчого законодавства, яке передбачало б відкриті партійні списки з поєднанням мажоритарного і пропорційної системи. При цьому партійні списки мають бути відкритими по регіональним округам.
Підкреслимо ще раз:  кожен день перебування при владі Януковича і його правлячої кліки наближають Україну до фінансово-економічного, соціального і геополітичного краху. То ж настає час вибору для всіх. Сховатися від необхідності зробити цей вибрів не зможе ніхто – ні підприємці, ні наймані працівники, ні фермери, ні науковці, ні священики. Всім доведеться зробити власний вибір. Доля України на кону. І якою вона буде – залежить від кожного із нас.
Олег Соскін, професор, директор Інституту трансформації суспільства