Янукович переступить через свою гординю перед Європою, або буде російським васалом

Європі не потрібен Янукович-диктатор, а Росія потираючи руки чекає, коли збіжить час європейського ультиматуму. У будь-якому випадку вже дуже скоро Янукович піде на поступки. Йому доведеться або переступити через свою гординю перед Європою, або стати російським васалом. 

Янукович далеко не ідеальний для Путіна президент України. Янукович хоч і не рівний суперник, проте впертий і непоступливий. Це аж ніяк не може задовольняти інтереси кремлівського керівництва. Позиціонуючись всередині держави проросійським політиком, Янукович ніяк не піддається на вмовляння ні щодо Митного союзу, ні щодо спільного використання газотранспортної системи.

Російські вимоги і тональність спілкування також неприйнятні для Януковича. Він хоч і потребує від Росії ресурсної підтримки, та не бажає бути в ролі приниженого прохача. Український президент ще бачить можливість для торгу, тож просто так не здається.

Ситуація може змінитися у випадку різкого погіршення взаємин між Україною та Євросоюзом. Якщо Янукович і надалі демонстративно ігноруватиме європейські вимоги, у ЄС врешті-решт може увірватися терпець. Розв'язок ситуації не за горами. Європа чітко окреслила для Януковичем часові рамки виконання ультиматуму. Якщо Європа буде послідовною, а Януковчи невиправно впертим, Банкову чекає дипломатична зима. У Януковича не залишиться іншого шляху, ніж піти на поступки Росії, задовольнити їхні ключові забаганки і перетворитися на васала. Але це квиток в один бік.

Важливим у цій ситуації став саміт Україна-ЄС. Однозначність, яку проявили європейські політики щодо України, була відвертим ляпасом для пихатого Януковича. Він все ж сподівався, що Європа не буде настільки наполегливою. Ситуація у стосунках із Заходом почала розгортатися не за його сценарієм. Янукович вперто сподівався, а може й досі ще сподівається, що йому вдасться заколисати і Захід, і Росію. Головний його намір – виграти час. Ви говоріть, а ми киватимемо і робитимемо, що нам заманеться. Така невизначеність у стосунках була б найкращою можливістю ні з ким конче не сваритися і робити всередині держави все, що заманеться. Але прочитавши такий намір Януковича і на Заході, і на Сході йому дали зрозуміти, що ніхто чекати не збирається. Ні одні, ні інші не захотіли бути геополітичною масовкою для українського хитруна.

Україна вже давно перестала бути містком для Європи і Росії. Вони ходять в гості одне до одного іншими, значно коротшими доріжками. Ми давно перестали бути перехідним кубком, за який змагатимуться одні й інші. Москва і Брюссель не битимуться за Януковича. Питання України вторинне у їхньому жвавому і доволі конструктивному спілкуванні. Мені здається, наш президент ніяк не може змиритися з цією думкою.

Європі не потрібен Янукович-диктатор, а Росія потираючи руки чекає, коли збіжить час європейського ультиматуму. У будь-якому випадку вже дуже скоро Янукович піде на поступки. Йому доведеться або переступити через свою гординю перед Європою, або стати російським васалом. Так чи інакше, він зазнає особистого фіаско. В цю пастку він загнав себе сам.

МИХАЙЛО БАСАРАБ

Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/basarab-myhailo/486405">Gazeta.ua</a>