Б.Березовський: Європейські лідери лише підштовхують Януковича в обійми іншого бандита - Путіна.

 

Б.Березовський: Юля для Путіна - це товар у грі

 

КИЇВ. 10 травня.УНН. Ще у 1999 році Бориса Березовського у пресі називали не інакше як "другом родини". Причому наголос робився на слові "родина", адже малась на увазі родина тодішнього президент РФ Єльцина. Більше того, Березовський відіграв не останню роль в операції "наступник", коли Єльцин несподівано призначив прем’єр-міністром маловідомого та непублічного директор ФСБ Володимира Путіна. Однак на цей раз інтуїція зіграла з Березовським злий жарт: вже через декілька місяців після вступу Путіна на посаду президента він був змушений скласти повноваження депутата Держдуми та виїхати за кордон. Через деякий час колишній "друг родини" звернувся до офіційного Лондона з проханням надати йому політичний притулок. З тих пір Березовський позиціонує себе жорстким опонентом російської влади та особисто Путіна, по відношенню до якого не соромиться вживати подекуди образливі вислови. У свою чергу, український політик -  голова партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, яка потрапила за грати, але отримала підтримку з боку окремих політичних діячів Європейського союзу, обрала інших шлях, залишившись в Україні. Про можливі аналогії між історіями опальних політиків УНН спілкується з бізнесменом, який не залишається і донині байдужим до політичних пристрастей у країнах колишнього СНД. Отож, увазі читачів пропонуємо інтерв’ю з Борисом Березовським.

- Борис Абрамович, у світлі останніх подій в Україні, як Ви оцінюєте політичні перспективи Юлії Тимошенко?

Звичайно, у неї є перспективи! Знаєте, тут Росія нічим не відрізняється від України - слов'янський менталітет  базується  на  бажанні  викликати до себе жалість. Тому як у Ходорковського, у якого є чималі перспективи, так і у Юлі долі схожі. Як тільки вона вийде з тюрми, то, безумовно, стане абсолютно заслуженим лідером опозиції. Всі говорять, що вона - мужня людина. Сприйняття її як людину, що жадає тільки влади і більше нічого, сьогодні нівельовано. Ставлення багатьох людей до неї змінилося. Ще коли посадили Ходорковського, я сказав, що немає кращої трибуни, ніж "Матроська тиша". Тепер, думаю, і в Україну немає кращої трибуни, ніж в'язниця.

- Як Ви вважаєте, з чим пов'язана така пильна увага до персони Тимошенко з боку країн Євросоюзу і, зокрема, Німеччини?

Я вважаю, що здивування тут могло б викликати неувага з боку європейських лідерів, яке існувало до останнього часу по відношенню до тих процесів, які відбуваються як в Україні, так і в Росії. Зараз вони вже діють по-іншому. Ось це і є нормальне ставлення до бандитів і диктаторів. Адже Янукович і Путін - це бандити і зрадники демократії, зрадники сподівань свого народу. І ставлення демократичного світу до Януковича абсолютно адекватне. Ось якби аналогічне ставлення було б і до Путіна - все було б гаразд. Але вони не розуміють, що без такого ставлення до російського режиму у них не вийде нічого. Більше того - може вийти зворотній ефект. Якби вдалося спонукати Росію на демократичний шлях, можна було б діяти сміливо. А так європейські лідери лише підштовхують Януковича в обійми іншого бандита - Путіна.

Чому ж тоді Європа і Путін "грають в одну дудку", демонструючи напруженість у ставленні до Януковича?

Тут немає ніякого зв'язку. У них існують абсолютно різні мотивації. Більш того, метою Росії є отримати Україна в сферу свого впливу, а мета Заходу - більш невиразна, але теж пов'язана з розширенням свого впливу на Україну. Цим якраз і визначається ставлення до України з боку Заходу і з боку Росії. Путін намагається використати ситуацію, щоб отримати якомога більший контроль над Януковичем. Путін користується позицією Заходу в справі Тимошенко для того, щоб Янукович став чимось зобов'язаним перед ним. На жаль, про Юлю Путін не думає. Для нього Юля як товар в цій грі, на відміну від Заходу. Захід не розглядає Юлю як товар, тому що він зацікавлений відштовхнути режим Януковича, а не Україна в цілому.

- Питання до Вас як до громадянина Росії, який отримав політичний притулок у Великобританії. На Вашу думку, чому Тимошенко не скористалася Вашим досвідом і не попросила політичного притулку в одній з країн Євросоюзу?

Це питання краще адресувати Юлі. Свого часу перед  аналогічним вибором стояв і я, потім перед ним стояв Ходорковський. Він прийняв рішення залишитися в Росії і потрапити у в'язницю, я вирішив попросити політичного притулку. Історія розсудить, хто вчинив правильно. Знову ж історія покаже, де Тимошенко буде більш ефективною  для демократичних процесів в Україні - у в'язниці або на заході. Історія дасть відповідь на це риторичне питання.