Янукович: Україну - китайцям

Влада натравила людей один на одного і дивується низькій мобільності робочої сили. Заява президента Януковича про те, що в Україні низька мобільність робочої сили покликана змістити акценти відповідальності за стан справ в країні з влади на простих громадян в момент початку падіння економіки,  вважає політолог, кандидат політичних наук Олександр Палій.

Підняття цього питання закономірне, каже Олександр Палій: «Влада мріє про максимально безкоштовних робітників на своїх заводах, але в Донбасі з його демографічними проблемами знайти таких стає дедалі важче».

За словами політолога,  твердження президента, що «шлях на заробітки за кордон українці вже пройшли, а як знайти роботу в сусідньому регіоні, не знають» суперечливе саме в собі:

«Президент пояснює проблему недостатньою поінформованістю населення про можливості роботи в інших регіонах, недоступність житла тощо. Але він мав би дати відповідь: хто допустив захмарну корупцію і монополізм на ринку житла?» За його словами, «влада своїм хабарництвом, незчисленними поборами за кожний економічний рух, сама призводить до того, що люди обирають краще працювати за кордоном, ніж у власній країні».

«Економічно активні люди згортають бізнес і втікають за кордон, тому що розуміють: скільки б вони тут не заробляли, «реформаторам» усе буде мало, - заявляє Палій. - Владі нині досить важко знайти інвесторів-екстремалів, які б вкладали гроші в Україну, в той час як самі провладні олігархи, навіть маючи всі «дахи», вкладати в Україну не прагнуть, а, натомість, за півтора роки вивели за кордон 50 млрд доларів, або річний бюджет країни», - відзначив Палій.

За словами політолога, «президент мав би чесно визнати відповідальність своєї партії за розкол країни, культивування печерної міжрегіональної ненависті й стереотипів. Адже підбурювальною розкольницькою політикою, спрямованою на стравлювання представників різних етносів і регіонів влада сама утримує населення від ефективної міжрегіональної інтеграції, і, в остаточному рахунку, від побудови більш ефективної моделі економіки».

За словами Палія, «через нездорову суспільну атмосферу дедалі більше людей відмовляються відпочивати в Україні».

«Хоча, один виняток з правила та приклад потужної міжрегіональної інтеграції усе ж є, - каже Палій. – Представники Донбасу зайняли тисячі посад по всій країні, пов‘язаних з розподілом найбільших потоків державних коштів».

За словами Палія, якщо влада прагне вирішити питання слабкої мобільності робочої сили, залишаючись вірною своїм інстинктам – корупції та натравлюванню регіонів одне на одного, - тоді в неї є один шлях – запрошувати робочу силу з Азії.

«Ще в середині 2000-х ідеолог режиму Дмитро Табачник заявляв, що в Україну необхідно масово залучати іноземних працівників з країн, що розвиваються. Цей інтерес зрозумілий: крім відбирання в українців України, тут є ще й приватна  зацікавленість – отримати робітників, які матимуть дві руки, але не матимуть виборчого голосу», - відзначив політолог.

«Судячи з усього, влада вже пішла цим шляхом. Нещодавно було взято кредити в Китаю на сільське господарство і вугільну галузь, загальною сумою понад 6 млрд доларів. Причому влада підозріло не розголошує умов кредитів. Почали торгувати землею, чи ще «в загрузку» Україна отримає дещицю мільйонів китайців?», - запитує Палій.

Ще один висновок цих заяв: влада зрозуміла, що нарікання на «папередників» вже не проходить, тому почали звинувачувати народ. Вочевидь, саме через нього не настає обіцяне «покращення», - відзначив політолог.