Оптимальне рішення, коли Яценюк – прем'єр-міністр, Гройсман віце-прем'єр, - Сорос

"Євросоюз врятує себе, рятуючи Україну", - написав  американський мільярдер Джордж Сорос у жовтні цього року. Головна його претензія до Європи полягала в тому, що вона робить недостатньо для нової України, яка змушена одночасно протистояти російській агресії та опору бюрократичних структур як у себе, так і за кордоном.

Сорос також закликав МВФ збільшити розмір допомоги для України, якій потрібно для проведення реформ та відновлення Донбасу приблизно $20 млрд.

Через тиждень після публікації мільярдер приїхав до України, де протягом кількох днів зустрічався з українськими чиновниками та бізнесменами. Результат – Сорос особисто допоможе Україні знайти необхідні для відновлення гроші. На початок 2015 року запланована донорська конференція. На ній Україна очікує зібрати до 11 мільярдів євро на реформи і відновлення Донбасу

Сорос погодився відповісти на запитання "Української правди" щодо його очікувань від нової української влади та перелічив реформи, які Україна має провести негайно.

– Якою має бути послідовність кроків, що дозволить з’явитися "новій" Україні?

– По-перше коаліція має створити уряд національної єдності, враховуючи кваліфікацію, а не партійну приналежність його членів. Але баланс між партіями мав би враховувати побажання виборців.

Оптимальним рішенням було би призначення Яценюка прем'єр-міністром, а Гройсман мав би залишиться віце-прем'єром, що відповідає за децентралізацію влади, електронне врядування та реформу державної служби. Але інші варіанти також можливі.

Наприклад, Турчинов був би чудовим спікером Ради, але це було б несумісним з Яценюком в якості прем'єр-міністра, оскільки дало б занадто багато влади одній політичній силі.

Одночасно коаліція має визначити пріоритети для проведення рішучих реформ і досягти згоди стосовно принципів функціонування самої коаліції.

Все це можна було б зробити в листопаді, тому що багато підготовчої роботи вже було проведено під егідою Національної ради реформ за участі Стратегічних дорадчих груп (СДГ), що співпрацюють з різними міністерствами.

Склад уряду та його програма можуть бути затверджені Радою на початку грудня, і одразу ж слід представити програму Європейському Союзу у вигляді запиту про фінансову та технічну підтримку.

Пріоритетами програми мають стати радикальна реформа державного апарату і судової системи, з особливим акцентом на енергетичному секторі.

"Нафтогаз" є чорною дірою в бюджеті і основним джерелом корупції. Реорганізація всієї системи "Нафтогазу", приведення вартості газу у відповідність до витрат на виробництво, і заміни прихованих субсидій прямими субсидіями для малозабезпечених споживачів може значно підвищити ефективність використання енергії і повністю ліквідувати енергетичну залежність України від Росії.

Весь проект коштуватиме більше 10 млрд. євро, але він окупиться протягом декількох років, що робить його фінансово вигідним. В кращому випадку конференція донорів для підтримки такого проекту може бути організована в лютому, а після неї має відбутися конференція інвесторів. Реалізація цього плану є запорукою успіху "нової" України.