Януковича можуть звинуватити за тією ж статтею, що й Тимошенко - НГ

Огляд преси - Янукович - справа Газпрому - звинувачення - Тимошенко
 

Януковича звинувачують у незаконному втручанні у справи Нафтогазу

 

В Україні розгорається скандал, який може негативно вплинути на переговори з Газпромом, пише Тетяна Івженко в російській Независимой газете

Юридична компанія Lions Litigate збирається судитися із владою: український уряд звинувачують у тому, що він не спробував розірвати невигідні контракти з Газпромом, а Президента Віктора Януковича - у незаконному втручанні у справи Нафтогазу. Сенсаційна новина з'явилася в той момент, коли, за словами чиновників, українсько-російські переговори про створення газотранспортного консорціуму вийшли на фінішну пряму.

Напередодні минулих вихідних український віце-прем'єр Юрій Бойко повідомив, що зустріч президентів Віктора Януковича і Володимира Путіна сприяла просуванню газових переговорів. "У тому числі й енергетичні питання обговорювалися. У нас є певний прогрес. Я думаю, що конкретизація буде найближчим часом", - сказав він.

У той же час українська юридична компанія Lions Litigate подала до Окружного адміністративного суду Києва позов, сенс якого у тому, щоб зобов'язати уряд скликати позачергові збори акціонерів Нафтогазу і включити до їх порядку денного питання про розірвання угод з Газпромом від 2009 року.

Lions Litigate подала до Окружного адміністративного суду Києва позов, сенс якого в тому, щоб зобов'язати уряд скликати позачергові збори акціонерів Нафтогазу і включити до їх порядку денного питання про розірвання угод з Газпромом від 2009 року.

Керівник юридичної компанії Станіслав Батрин повідомив НГ, що позов він подавав за своєю особистою ініціативою. Він нагадав, що вироком Печерського районного суду Києва у справі проти колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко від 11 жовтня 2011 року було визначено, що підписання та виконання газових контрактів завдало державі фінансового збитку.

Виставлений у січні цього року рахунок Газпрому про виплату Нафтогазом 7 млрд доларів за недобраний у 2012 році обсяг газу - це теж наслідок невигідних контрактів.

У коментарі НГ юрист зазначив: "Влада заявила, що виконання контрактів шкодить народу України. У такому випадку виникає питання: чи можна стверджувати, що влада вживала всіх належних заходів для захисту інтересів народу України так, як цього вимагає Конституція України? Ми очікуємо , що позов підтримає ряд публічних осіб, і, кажучи відверто, ми не концентруємося на їх політичних поглядах. Ми пропонуємо сконцентруватися на питанні: чому італійській компанії ENI неодноразово вдається переконувати компанію "Газпром у необхідності перегляду аналогічних контрактів (а в лютому ENI ініціювала третій цикл переговорів щодо перегляду довгострокового контракту на постачання газу), а Нафтогаз і кабінет міністрів України весь цей час не діяли?"

Батрин вважає незаконним втручання Президента Януковича у газові переговори, що ведуться на рівні суб'єктів господарювання. Він проводить паралелі з Юлією Тимошенко, втручання якої в газові переговори було кваліфіковано судом як перевищення службових повноважень.

Ми очікуємо, що позов підтримає ряд публічних осіб, і, кажучи відверто, ми не концентруємося на їх політичних поглядах

Старший партнер авторитетної юридичної фірми Ільяшев і партнери Роман Марченко вважає нікчемними шанси на задоволення позову: "Суд, напевно, відмовить. Я не бачу юридичних перспектив цієї швидше не правової, а PR-справи", - сказав він НГ. Юрист зазначив, що ідея такого позову обговорювалася в юридичному співтоваристві давно: "Але жодна юридична фірма, яка поважає себе, не погодилася. Зрозуміло, що мета заходу - спроба дискредитації керівництва країни ще й таким способом. Це не юриспруденція, а політика".

Марченко пояснив, що Нафтогаз України є самостійною юридичною особою, але держава, будучи акціонером компанії, може впливати на її діяльність: "Є наглядова рада Нафтогазу, є збори акціонерів. Через них державні органи і впливають".

У Києві припускають, що сенсаційна новина не випадково з'явилася саме зараз, коли наближається до завершення новий етап українсько-російських переговорів - про створення газотранспортного консорціуму. "Офіційної інформації про переговори мало. Чиновники стверджують, що намітився якийсь прогрес, що ось-ось будуть підписані якісь важливі документи. І замовчують, що насправді сторони зіткнулися з принциповими розбіжностями у підходах до створення консорціуму", - сказав НГ директор енергетичних програм центру Номос Михайло Гончар.

Мета заходу - спроба дискредитації керівництва країни ще й таким способом. Це не юриспруденція, а політика

Він пояснив, чому в Києві не поспішають приймати умови російської сторони: зниження ціни на газ до 260-280 дол за 1 тис. куб. м при гарантіях про передачу української газотранспортної системи (ГТС) у власність або в оренду консорціуму. "Треба розуміти, що ГТС - не просто транзитна труба. Система виконує функцію поставок імпортного та вітчизняного газу всередині країни. Розділити дві функції технічно неможливо. Це означає, що той, хто отримає ГТС, зможе контролювати не тільки транзит газу по території України, але також всі промислові активи всередині країни", - сказав експерт, уточнивши, що проти виступають українські фінансово-промислові групи. "Та й влада розуміє, що передати комусь стратегічну інфраструктуру - все одно, що віддати важелі управління економікою, а в перспективі і політикою. У Москві ж не відмовилися від спроб інтегрувати Україну до Митного союзу, а просто змінили тактику: взамін на дешевий газ віддайте ГТС, а там - подивимося", - зазначив Гончар. Він припустив, що позов юридичної компанії – маневр із відволікання, який дозволяє українським переговірникам взяти паузу.

Інший експерт з енергетичних питань Валентин Землянський вважає, що ситуація на переговорах ускладнилася із інших причин. "Чинний в Україні Закон "Про трубопровідний транспорт" забороняє передачу газотранспортної системи в оренду, концесію або лізинг. Без внесення змін до цього закону неможливо просуватися у питаннях створення газотранспортного консорціуму в тому форматі, який влаштовує російську сторону. Але внести поправки повинна Верховна Рада, яка зараз не працює. Навіть якщо опозиція перестане блокувати парламент, ніхто не гарантує позитивного голосування", - сказав Землянський.

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст цих матеріалів.