Грищенку треба готуватися до чогось схожого, що було в Нюрнбергу - експерт

 

Олексій Коломієць вважає, що у провалі зовнішньої політики можуть звинуватити главу МЗС. Фото: radiosvoboda.org
Олексій Коломієць вважає, що у провалі зовнішньої політики можуть звинуватити главу МЗС. Фото: radiosvoboda.org

За провал зовнішньої політики і кризу у відносинах України з ЄС повністю відповідає міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць.

Зовнішня політика України наразі бажає бути кращою. Напружені стосунки як із Заходом, так зі Сходом. Водночас, міністра закордонних справ ніде не видно, він не робить жодних заяв. Чому?

— Можливо декілька варіантів. Певно, що є усвідомлення прямої його відповідальності, як особисто так і професійно за те, що трапилось. По-друге, він просто брутально використовує своє службове становище і наказує підлеглим давати абсолютно неадекватні і повністю глибоко непрофесійні коментарі. Хоча також не видно ані заступників, ані керівників управлінь, департаментів, тільки виставляють цих двох клоунів — прес-секретарів. Третє, можливо, якась є домовленість з Януковичем, щоб він не висовувався. Хоча зрозуміло, що за будь-яким сценарієм це все рівно не знімає прямої і персональної відповідальності Грищенка як того чиновника, який призвів до цієї зовнішньополітичної катастрофи України.

Хто більше відповідає за цей провал, Янукович чи Грищенко?

— За Конституцією — Янукович. Але ясно, що Янукович абсолютно не розуміє зараз, що відбувається. Але, можливо, якісь вказівки він і дає. Наприклад, такі смішні просто спроби зібрати чотирьох президентів після Ялтинського провалу. Це хтось радив йому? Певно, радив. Миттєво два президенти відмовилися, при чому, просто прямо, доволі брутально. Так польський президент висловив все, що в нього накопичилося і в ультимативній формі.

Хто ще може впливати на дії та позицію Януковича в цьому відношенні?

— Наприклад, там є ще керівник управління, його радник — Гончарук (Андрій Гончарук - радник президента В. Януковича). Він найбільш відповідальний. Хто знаходиться у підпорядкуванні Гончарука — от вони, певно, і формують відповідні цілі, завдання і подають це Януковичу, а той вже вирішує. Але тут уже абсолютно зрозуміло: кожний крок цієї групи, цих людей тільки погіршує ситуацію.

Чи може Грищенко стати таким собі цапом-відбувайлом у цій ситуації?

— Може. Можливо, на нього спишуть все це, тому що він просто підпільник, партизан. Його доля вже мало кого цікавить. І тут головне, що робити з цим жахом, що трапився. Це ми кажемо тільки про зовнішню політику, а ми ж не забуваємо, які деструктивні процеси ідуть на структури оборони і безпеки. Це більш небезпечно. Тобто, економіку, фінанси, банки, соціальні речі можна виправити доволі швидко, а от те, що відбувається на міжнародній арені змінити важко.

Яким може бути покарання для Грищенка, якщо його все ж зроблять винним у провалі зовнішньої політики?

— Тут питання наступне: він майже точно був головним ідеологом цієї стратегії. Він і повинен понести за це пряму політичну, а можливо і не тільки політичну, відповідальність. Якщо він винен, то політично має відповісти перед державою — це однозначно. Я схильний вважати, що він був одним із проектантів "харківської змови". Там були такі викиди інформації, що тільки три людини знали про це — звичайно, сам Януковимч, я думаю, що Льовочкін, а от хто третій... Я, чесно кажучи, сумніваюсь, що Грищенко не знав, що готується "український Мюнхен". І от ті, хто підписував Мюнхен у 1938 році, потім були на Нюрнбергу. То ж, Грищенко вже має готуватися до подібного. Тут було пряме порушення Конституції.

 Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/politics/_grischenku-treba-gotuvatisya-do-chogos-shozhogo-scho-bulo-v-nyurnbergu-ekspert/435545">Gazeta.ua</a>