До Вільнюса розмовляти Україні і Росії нема про що

Після зустрічі з російським колегою Дмитром Медведєвим прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив про «зрушення» по всіх основних питаннях. Зрушення на дипломатичній мові означає відсутність конкретних рішень – глави урядів змогли лише обговорити цілу низку принципових питань, але рішення щодо них ухвалювати, звичайно ж, президентам.

Вельми показово, що навіть у протокольні повідомлення за підсумками зустрічі не увійшло згадування про санкції, які Росія збирається запроваджувати проти України у відповідь на збільшення мита на імпортні автомобілі. Сочинські «курортники» вважали за краще зробити вигляд, що їх країни знаходяться не в стані торговельної війни, а в режимі «товариських консультацій» між прем’єрами.

Читайте такжеМедведев "предельно ясно" разъяснил Азарову куда идти

Тим часом, Медведєв знову озвучив Азарову позицію, яку неодноразово повторювали представники російського політичного керівництва – на якісь серйозні преференції наша країна може розраховувати тільки у випадку, якщо Україна погодиться брати участь в інтеграційних фантомах, створюваних авторитарними режимами по сусідству. Зрозуміло, що ця дзвінка заява, якою Медведєв поспішив похвалитися перед ЗМІ, означає: ніяка серйозна проблема не може бути вирішена, поки Москва не переконається, що їй вдалося – або не вдалося – зірвати процес європейської інтеграції України. Нічого нового, в цьому, власне, немає – так само жорстко і істерично Росія поводила себе при приєднанні країн Центральної Європи і Балтії до НАТО і Євросоюзу, а потім, коли розуміла, що її шантаж не вдався – починала домовлятися.

Читайте также: У России начинается тихая паника о возможном соглашении между Украиной и ЕС - эксперт

Ситуація напередодні підписання угоди про асоціацію України з ЄС схожа на попередні: поки що Москва намагається зробити все, щоб переконати своїх партнерів у Києві відмовитися від цього документа. Про щось серйозне з Путіним або Медведєвим Янукович чи Азаров зможуть говорити тільки після Вільнюського саміту.

Віталій Портников, Радіо Свобода