Янукович кинув подачку ЄвроМайдану

Отже, Янукович покарав другий ешелон – заступника секретаря Радбезу Сівковича, голову Київської міської державної адміністрації Попова та начальника київської міліції Коряка.

А тепер давайте розберемося.

Перше. Чи міг Сівкович ухвалити рішення розганяти ЄвроМайдан без свого найближчого соратника Андрія Клюєва, тінню якого він працює? Клюєва, який є начальником виборчого штабу Януковича-2015? Клюєва, якому підпорядковано силовиків? Клюєва, який вже був помічений у подібних кривавих розгонах разом з міліцією – пригадуєте бійку під Центрвиборчкомом 23 жовтня 2004 року, коли на беззахисних мітингувальників, що протестували проти відкриття 450 виборчих дільниць у Росії, напали ті самі "тітушки" з молотками в руках. Щоправда, тоді їх так ще не називали. Прочитайте цю новину:

ЗА БІЙКИ З ЮЩЕНКОМ ПІД ЦВК ПЛАТИВ БРАТ ЕКС-ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄРА КЛЮЄВА

Друге. Зняття голови Київської міської адміністрації Попова – це просто утилізація списаного матеріалу. Попов був політичним небіжчиком після снігового колапсу в березні 2013 року. А не звільняли його лише тому, що не могли знайти заміну. Тепер, кажуть, на його місце може прийти вихованець ахметівської школи Олександр Вілкул, який перед цим завоював для СКМ Дніпропетровську область, витіснивши місцеві еліти. Те саме може статися і в Києві, якщо ЄвроМайдан не висуне нову вимогу – всезагальні вибори у Києві.

Насправді, звільнення Попова означає повний розвал влади в Києві – немає мера, Київрада нелегітимна, голова КМДА у відставці. Це – шанс для опозиції отримати більшість у міській раді на хвилі протестних настроїв та отримати новий плацдарм перед виборами президента-2015. Тому вибори в Києві мають бути однією з вимог ЄвроМайдану.

І третій висновок. Янукович не здав перший ешелон – Клюєва і Захарченка, а тим більше Азарова. Але навіть відставки Сівковича і Коряка достатньо, щоб почати працювати з силовиками, на яких збирається обпертися Янукович в 2015 році. Головний месідж опозиції та суспільства має бути такий – в разі, якщо Захід почне відверто погрожувати санкціями родині Януковича, він вас зіллє. Тому ви не повинні виконувати його злочинні накази.

Проте не слід відступати від вимоги відставки Азарова. Причина, чому Янукович не знімає цього збанкрутілого ретрограда, проста: на наступних виборах 2015 року Янукович збирається провернути свій традиційний трюк – почати роздавати передвиборчі подачки найменш захищеним прошаркам населення – пенсіонерам та бюджетникам, аби за допомогою їх голосів отримати право грабувати країну наступні 5 років.

Але втілити цей сценарій Янукович зможе, лише маючи на чолі Кабміну повністю безхребетну людину без жодних амбіцій, але зі знанням державних фінансів. У разі заміни прем'єра буде потрібно декілька місяців, щоб новий увійшов у курс справ. Дорогоцінний час перед президентськими виборами буде згаяно.

Лише Азаров, який не має жодних політичних перспектив після відходу Януковича, готовий працювати касиром державного бюджету для потреб виборчої кампанії межигірського господаря. Янукович буде тримати Азарова до останнього. Тому і ЄвроМайдан має бути непохитним у своїй вимозі очистки уряду від динозаврів та призначення "технічного уряду національної довіри". Бо тут лежить ключ від перемоги на виборах 2015 року.

Сергій Лещенко

Журналіст "Української правди"