Концерт замість другого туру: інавгурація Сергія Собяніна

Інавгурацію обраного московським мером Сергія Собяніна провели у спішному порядку вже через чотири дні після виборів, результати яких не визнав головний суперник Собяніна – опозиціонер Олексій Навальний. На відміну від інавгурацій минулих років, нинішня була обставлена з небаченою помпезністю – Собянін отримав посвідчення мера під час мітингу-концерту в парку на Поклонній горі, в присутності президента Володимира Путіна і патріарха Кирила.Путін, який виступив на церемонії, спеціально наголосив, що москвичі взагалі не голосували проти Собяніна, а ті, хто висловився на користь інших кандидатів, протестували проти «чиновницького свавілля».

Така помпезність у сходженні нового-старого мера на московський престол пов’язана передусім із прагненням російської влади загладити неприємний присмак від виборів, які сам Собянін називає найчеснішими й найчистішими в історії Москви. По-перше, підкачала явка: більшість жителів столиці взагалі не захотіли підтверджувати повноваження мера, не повіривши, що від їхніх голосів щось залежить. І, як виявилося, вони були не так уже неправі. У всякому разі, опозиціонери впевнені, що в першому турі виборів Собянін не набрав більшості голосів і мав би вийти в другий тур разом з Навальним. Але ні в кого немає сумнівів, що судові органи проігнорують всі претензії опозиціонерів.

Читайте также: Звероящеры и эволюция

У влади на всі ці проблеми відповідь одна – концерт і бюджетники на пишній церемонії. Однак Олексій Навальний правий, коли говорить, що влада не домоглася своєї головної мети – доказу легітимності і народної підтримки.

Той очевидний страх перед другим туром, який був проявлений у ніч підрахунку голосів, аж ніяк не доводить, що в Москві влада користується беззастережною підтримкою. Те, що дійсно об’єднує більшість москвичів – це байдужість до влади. Приблизно так було у 80-90-і роки минулого століття, коли керівництво КПРС було впевнене в підтримці мовчазної більшості, а в результаті в серпні 1991 року останній перший секретар Московського міськкому партії Юрій Прокоф’єв востаннє залишав свій робочий кабінет через чорний хід.

Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода