Тимошенко продовжує «сидячий протест»

Оксана Лігостова

Юлія Тимошенко припинила акцію непокори, оголошену тиждень тому.  Про це заявили тюремники екс-прем’єрки.  Протилежне стверджує донька Євгенія.  За її словами, протест триває, а мама далі відмовляється повертатись у палату і спить у кріслі в коридорі.

Суперечливі повідомлення з харківської лікарні надходили весь день у вівторок. Народні депутати з Об’єднаної опозиції, що приїхали до Харкова з’ясувати ситуацію з умовами утримання Тимошенко, переповіли слова тюремного начальства: мовляв, вимоги ув’язненої виконано; вона припинила протест і поновила медичні процедури. Про це сказав депутатам начальник Качанівської колонії Ігор Колпащіков. Він буцімто запевнив, що чоловічу варту у палаті Тимошенко замінили на жіночу, та  пообіцяв зняти відеокамери у душовій і маніпуляційній.

Сам Колпащіков це невдовзі спростував. На сайті Пенітенціарної служби начальник Качанівської тюрми вивісив заяву, в якій наголосив: «ніхто ніколи не обіцяв знімати ніяких камер у палаті засудженої». За його словами, відеоспостереження ведеться законно, відеокамер у палаті всього три, і іх ніхто не збирається демонтувати.

«Їх три, і так було завжди. І так залишатиметься. Ніколи не було ані прихованих камер, ані у туалетах, ані ще деінде. Поширення нахабної брехні з цього приводу є політичним фарсом і не більше», – заявив начальник колонії, слова якого цитує прес-служба ДПтС України.

При цьому тюремники не змогли пояснити, яким чином було знято відео з палати Тимошенко, яке потрапило в Інтернет. Адже за їх власними висновками, це відео не могло бути знято встановленими у палаті камерами, бо не відповідає технічним можливостям цих камер. «Складається враження, що ці записи робить якийсь інопланетянин», – зіронізував один із депутатів, що перевідував Тимошенко, Олександр Бригинець.

Жодну вимогу Юлії Тимошенко Пенітенціарна служба не виконала. Про це заявила донька Євгенія, що у вівторок відвідала лікарню. Як вона сказала журналістам, обіцянки, що їх начальник колонії давав депутатам, виявились брехнею, а тому мама продовжує акцію непокори. Вона далі відмовляється заходити в палату, де встановлено відеокамери, і живе у коридорі. Євгенія повідомила також, що від спання сидячи в ув’язненої посились болі, і вона частково поновила лікувальні процедури.

«Вона не припинить акцію, доки її законні вимоги не будуть виконані», – сказала Євгенія журналістам.

А тим часом експерти, коментуючи вимогу Тимошенко щодо демонтажу відеокамер, зазначають: проблема дійсно є. Навіть абстрагуючись від питання про те, скільки, за законом, має бути цих камер і де їх можна встановлювати, а де не можна, залишається головна інтрига: яким чином відео потрапляє в Інтернет, – сказав  Голосу Америки директор центру прикладних політологічних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Дійсно є проблема, що ці записи якимось чином потрапляють у публічну сферу – в Інтернет, на телебачення. І ось це неприпустимо. Оце ненормально. Це використовують в інформаційних війнах. І тому цілком закономірно те, що Тимошенко воює проти цих камер спостереження, бореться за свої інтереси навіть у в’язниці», – сказав Фесенко.

Водночас як зауважив політолог, проблема з відеоспостереженням не нова, але запротестувала Тимошенко саме зараз. На його думку, в такий спосіб ув’язнена лідер опозиції рятується від інформаційного забуття.

«Їй потрібно проривати інформаційну блокаду. Цю блокаду, до певної міри, вибудовують її недруги, цілеспрямовано і свідомо, а почасти вона виникає закономірно – просто як ефект забування. Людина у в’язниці, вона не бере участі безпосередньо у політичному процесі, і про неї починають забувати. Тимошенко цього не може допустити. Тому й оголосила цю акцію непокори, причому момент обрала технологічно грамотно. Перед відкриттям Верховної ради, коли депутати повернулися з канікул, плюс в країні інформаційна пауза, новин нема. І от саме в такий час, коли ця акція зможе набрати найбільшої ваги і резонансу, Тимошенко зробила політичний пас своїм прихильникам у парламенті», – вважає Фесенко.

Як висновує політолог, «Це цілеспрямована інформаційна і політична акція, яка має на меті, щоб про Тимошенко знов згадали, щоб вона стала знов чинником політичного процесу. Крім того, потрібно, щоб і на Заході не забували про неї», – сказав експерт.

Нагадаємо: 8 січня Юлія Тимошенко оголосила особисту акцію громадянської непокори на знак протесту проти «відеопідглядання» та цілодобового чоловічого караулу біля її лікарняного ліжка. Ув’язнена заявила, що не зайде в палату, доки звідти не приберуть відеокамери, і пообіцяла фізично захищатися, якщо її до цього примушуватимуть.