Сергій Власенко знає хто міг вбити Щербаня.( Фрагмент інтерв'ю для Української правди)

"Я не хочу зараз усі карти відкривати, але Євген Щербань у цьому інтерв'ю досить прозоро натякає, хто його міг вбити."

ЩЕРБАНЬ НАТЯКАВ, ЩО ЙОГО ХОТІЛИ ВБИТИ ЗЕМЛЯКИ

- Те, що Тимошенко не визнала Януковича президентом – це була її помилка?

- Ні, це правильний політичний хід. Віктор Федорович Янукович не переміг на виборах 2010 року. Вибори 2010 року були сфальшовані. Ви можете апелювати, що їх визнали спостерігачі. У мене є логічне пояснення, засноване на спілкуванні з європейськими політиками і дипломатами.

Після третього туру 2004 року в нас були парламентські вибори 2006 року, на яких перемогла опозиція - Партія регіонів. І ніхто тоді не поставив вибори під сумнів. У нас були дострокові вибори 2007 року, і теж перемогла опозиція. На жаль, вибори 2010 року, коли об'єднався Янукович із Ющенком, були нечесними і не відповідали стандартам. Але спрацювала певна інерція мислення.

В чому був сильний режим Януковича на першому етапі свого існування? У створенні чогось, що зовні нагадує демократію . У них перший збій пішов по місцевих виборах 2010 року. А потім їм уже здалося, що вони прийшли навічно - і почали руйнувати якісь базові речі.

- Давайте будемо самокритичними. Ви вважаєте, були помилки захисту під час першого судового процесу над Тимошенко по газовій справі?

- Я вважаю, що ми могли би краще допитати свідків. Але при цьому я хочу нагадати, що перші два дні, коли допитувалися свідки, Тимошенко знаходилася в залі суду взагалі без адвокатів. Мене видалили із справи, а інших не допустили.

- А ви думаєте, був шанс, що Тимошенко була б виправдана?

- Ні. Справи Тимошенко не мають нічого спільного з юриспруденцією.

- Тоді фактично ви займалися політикою, захищаючи її.

- Не зовсім так. Кузьмін запустив, а ваші колеги підхопили тезу, що захист Тимошенко політизований. Звичайно, ми використовували юридичні аргументи, розуміючи, що вони не будуть сприйняті судом. Але ми готували юридичні аргументи для Європейського суду з прав людини.

- До речі, про Кузьміна. Правда, що він просив у Тимошенко посаду, коли вона була прем'єром?

- Так. Принаймні мені про це розказувала Юлія Володимирівна. Особисто Юлія Тимошенко розповідала мені, що під час президентської кампанії восени 2009 року до неї як прем'єр-міністра та кандидата в президенти двічі приїжджав Кузьмін, який говорив: "Юлія Володимирівна, президент Ющенко тотально співпрацює з кандидатом в президенти Януковичем, і він мене як президент примушує порушувати проти вас справу за вбивство Щербаня. Але я, вивчивши все, як фахова людина, вам говорю – там нічого нема проти вас і бути там нічого не може. Тому я як порядна людина не можу собі дозволити займатися такими речами".

- Хто тоді, на вашу думку, замовив вбивство Щербаня?

- Це складне питання. Насправді це не робота захисту – шукати, хто замовив вбивство Щербаня. Є теза, яку нам нав'язують: "Нехай Тимошенко піде в суд і доведе свою невинуватість". Це прямо перекручена презумпція невинуватості.

Я знаю більше 5 версій убивства. А сьогодні продивлявся документи і натрапив на ще одну: Євген Щербань у день вбивства, 3 листопада 1996 року, повернувся із Москви з ювілею весілля Йосипа Кобзона. Ви пам'ятаєте, де воно відбувалося? У Москві, в готелі "Редиссон Славянская". 3-го листопада 1996 року о 5 годині вечора, тобто через чотири з половиною години після смерті Євгена Щербаня, в Москві було вбито власника готелю "Редиссон Славянская" Пола Тейтума.

Тейтум і Щербань були знайомі, вони допомагали один одному… Зокрема, говорять про те, що Тейтум забезпечив отримання "Атоном" американського кредиту на 50 мільйонів доларів під державні гарантії.

- Які ще є версії?

- Мене дивують збіги, пов'язані з Володимиром Щербанем. То він раптом один раз в житті не пішов на футбол, і в цей момент взривають Аліка Грека. В день, коли Момот прийшов і розказав Щербаню про те, що ІСД повинно заробити 110 мільйонів доларів, його вбивають на подвір'ї власного будинку.

2 жовтня 1996 року Володимира Щербаня знімають з посади голови обласної ради. 3-го жовтня його виганяють, бо це підтвердила Кужель, з посади керівника фракції "Соціально-ринковий вибір" у Верховній Раді. Він, з його власних слів, починає розподіл бізнесу з Євгеном Щербанем. І рівно через місяць Євген Щербань гине. А через 2 дні після цього вбивства, син Володимира Щербаня отримує з рахунків загиблої дружини Євгена Щербаня 2 мільйона доларів.

- Але, погодьтеся, Володимир Щербань не був людиною такого масштабу, яка могла організувати подібний злочин!

- Я ще раз кажу – я ж не слідчий і не претендую в жодному випадку на те, що ці версії цілковито відповідають дійсності.

- А є серед ваших версій така, що вбивство Щербаня було здійснено Лазаренком, а Тимошенко не була про це поінформована?

- Таку версію я принаймні читав. Мені значно більше подобається інша версія, яку озвучив свідок Зайцев. Що Кириченко захотів вислужитись перед Лазаренком і спровокував ситуацію. Я не прихильник цієї версії, просто вона мені подобається. При цьому, я щиро переконаний, що Щербань і Лазаренко серйозних конфліктів між собою не мали. Євген Щербань був радником Лазаренка, і ви бачили його телеінтерв'ю.

Це тільки шматочок. Я не хочу зараз усі карти відкривати, але Євген Щербань у цьому інтерв'ю досить прозоро натякає, хто його міг вбити.

- І хто це?

- Це ті люди, які були в цьому регіоні. Він принаймні так говорить. До речі, ця версія виглядає значно більш логічною. Лазаренко не отримав жодних преференцій від смерті Євгена Щербаня. І газові стосунки були побудовані в такий спосіб, як це було вигідно як ІСД, так і ЄЕСУ.

- А сама Тимошенко вам сказала, хто, на її думку, вбив Щербаня?

- Це ж не її питання – думати, хто вбив Щербаня. Ми це не обговорювали. Її позиція дуже проста. Юлія Тимошенко не має ніякого стосунку до вбивства Євгена Щербаня. Тимошенко практично не займалася питаннями постачання газу в Донецьку область. Від ЄЕСУ цим займалися інші люди.

- Олександр Гравець?

- Так. Ясно, що вона як керівник корпорації, напевно, якісь символічні візити робила в Донецьк, але за цим напрямком був закріплений Гравець…

Але мене значно більше в цій ситуації цікавить пан Кириченко. Він – ключовий свідок прокуратури, який раптом почав згадувати, що він замовив вбивство. Якщо ми уважно проаналізуємо повідомлення про підозру, там чітко написано, що Кириченко, отримавши гроші від Лазаренка, усвідомлював, що він їх передає за вбивство.

Тобто навіть за версією прокуратури, яка відображена у повідомленні про підозру, Кириченко - співучасник злочину. Але я отримав відповідь прокуратури про те, що вони вирішили не порушувати справу проти Кириченка. При цьому ви ж знаєте чому пан Кириченко раптом почав співпрацювати із слідством? Про це чітко в своєму інтерв'ю сказала його дружина Ізабелла, яка була взята в Україні в заручники прокуратурою.

- Але сама Тимошенко пояснила вам, чому її кіпрська компанія "Somolli" переказувала кошти на рахунок "Orphin", з якого гроші йшли Мільченку - кримінальному авторитету "Матросу"?

- В період 1997 року Тимошенко до "Somolli" не мала жодного відношення.

- Тоді був призначений номінальний директор Дончо Стояновський, який дав свідчення в американському суді, що він був фіктивним директором. І платежі від "Somolli" на рахунок "Orphin" у Польщі йшли не тільки в 1997, але й в 1996 році, коли Тимошенко була прямо записана власником "Somolli". Тимошенко не казала вам, чому вона переказувала ці гроші на "Orphin"?

- Мене цікавить лише ситуація, пов'язана з убивством Євгена Щербаня. Тому я обговорював саме ці питання з Юлією Тимошенко. Мене не цікавить, як функціонувала, наприклад, фірма "Куб" у 1993 році чи подібні питання.

Далі буде

Сергей Лещенко, УП