Янукович повернувся від Путіна ні з чим, а Азарова в ЄС зустріли критикою

Віктор Янукович та Микола Азаров розлетілися по різних векторах. Президент вирушив шукати щастя на схід - на неформальний саміт до Володимира Путіна. Прем'єр полетів до Брюсселя - на засідання з питань співробітництва Україна-ЄС.

Янукович прилетів у другій половині дня (і вже вчора ввечері повернувся до Києва). У Кремлі його чекав обід та неформальне спілкування. За підсумками, сторони залишилися при своїй думці. Янукович ще раз підтвердив, що Україна хоче створити газотранспортний консорціум за участю Росії і Європи і спільно модернізувати ГТС. І додав, що поки не отримає "нормальну ціну" на газ, - буде вести переговори про закупівлі альтернативного, більш дешевого палива: "Ми працюємо з Туркменістаном, Азербайджаном, ми шукаємо можливості. Тому що нас не влаштовує ціна на російський газ. Але сьогодні ми не відмовляємося від наших партнерів. Ми просто не маємо таких грошей, щоб платити за такий дорогий газ".

Нинішні відносини з Європою і США роблять білоруський сценарій в газовій сфері - збитковий для України і вкрай вигідний для Росії - все більш реальним.

Втім, сторони, схоже, зійшлися на тому, що слід домовлятися. Янукович і Путін вже призначили дату чергової зустрічі - середина липня, пише "Сегодня" . Тим більше, що газом справа не обмежується. Путін розраховує на те, що Україна ратифікує угоду про зону вільної торгівлі СНД (її підписали в жовтні 2011 року 8 країн, але ратифікувала лише Росія), і не втрачає надію побачити Україну в Митному союзі.

Політологи вважають, що результати зустрічі були прогнозовані. "Я й не очікував сенсацій, для цього не було передумов, - сказав Володимир Фесенко. - Скажімо, напередодні Харківських угод півтора місяці йшли інтенсивні переговори. Зараз цього не було. А серйозні рішення за 5 хвилин не приймаються. Важливо, що Янукович відновив діалог на вищому рівні вже з офіційним новим президентом. Очевидно, що Янукович приїхав з новими пропозиціями, але Росії їх ще треба обговорити ".

Миколі Азарову, який відправився до Брюсселя на засідання Ради з питань співробітництва "Україна - ЄС", дісталася не менш складна місія. Його завдання - активізувати підготовку Угоди про асоціацію і питань міграційного і візового характеру. І в оприлюдненому спочатку списку контактерів з Азаровим були присутні люди, від яких безпосередньо залежить євроінтеграція України. Мова йде про президента Європейської ради Германа ван Ромпея і главу Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу. Однак, як зазначає "Комсомольская правда в Україні" , вдень список зустрічей зменшили до спілкування з президентом Європарламенту Мартіном Шульцем, комісаром з розширення ЄС (і вічним критиком України) Штефаном Фюле і короткої зустрічі з керівником зовнішньополітичного напряму ЄС Кетрін Ештон.

"Зустрічі з Ромпеєм або Баррозу не були передбачені спочатку, - розповіла експерт Центру Карнегі в Брюсселі Ольга Шумило-Тапіола. - Навряд чи додаткові зустрічі з прем'єр-міністром мають сенс - все, що європейці хотіли сказати, вони вже сказали".

Виявилося, сказали не все. Після закінчення Ради глава МЗС Данії Віллі Сьовндал виступив з критикою в бік України і назвав три кроки, покликаних повернути відносини Брюсселя і Києва на колишній рівень. "Відносини з України перебувають у складній фазі, але ми як і раніше ведемо діалог. Ми в ЄС абсолютно віддані ідеї розвитку взаємин з Україною", - заявив Сьовндал, вийшовши до преси після закінчення зустрічі.

На цьому позитив закінчився, і представник ЄС перейшов до критики, пише "Коммерсант-Україна"  . "Розвиток подій в Україні з часів минулого ради дуже розчаровує", - заявив він. "У нас немає плану Б у відносинах. Ми не хочемо відмовлятися від асоціації - це стало б зрадою і ваших громадян, і всього Східного партнерства. Але це не означає, що ми підемо на компроміс у питаннях демократії, прав людини, верховенства права", - доповнив його комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.

Віллі Сьовндал зазначив, що на переговорах з українськими колегами європейські чиновники оголосили умови повернення до колишнього рівня співпраці Києва і Брюсселя. "Першим кроком має стати усунення вибіркового правосуддя в країні. Наступний крок - вільні і справедливі вибори. Третій - проведення реформ. У бесіді з прем'єр-міністром ми підкреслили, що всі ці кроки цілком досяжні", - підкреслив міністр. Фюле додав, що останнім часом неухильно знижується інвестиційна привабливість України, і повідомив, що на вчорашньому засіданні сторони "домовилися почати неформальний діалог з питання бізнес-клімату".

Незважаючи на те що представники Євросоюзу нерідко критикують Україну, настільки жорсткі висловлювання на публічному заході звучали вперше. "Так, між нами з'явилися певні проблеми, - у відповідь заявив Азаров. - Але я і мої колеги чудово розуміємо, що ці проблеми носять тимчасовий характер, а наша співпраця має довгостроковий і стратегічний характер".

В цілому прем'єр висловив задоволення тим, як проходило засідання Ради. За його словами, дискусія була відкритою і настільки неформальній, який тільки може бути офіційна бесіда. "Ми без якихось дипломатичних обертів, використовуючи прямі висловлювання своїх думок, обмінялися позиціями", - сказав Микола Азаров.

За матеріалами: ЛІГАБізнесІнформ