DW.DE: У ЄC нема бажаючих фотографуватися з Януковичем

Міністр закордонних справ ФРН Ґідо Вестервелле наголошує на важливості збереження за Україною європейської перспективи. Тим не менше, саміту Україна-ЄС цього року, вочевидь, не відбудеться, повідомили DW у Єврокомісії.

Міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервеллє виступив за збереження європейської перспективи для України. Водночас він наголосив, що на тлі такої перспективи від Києва й надалі вимагатимуть дотримання європейських цінностей. «Європейський інтерес полягає в тому, щоб Україна не відвернулась від Європи», - зауважив німецький міністр. На його думку, «політичний, стратегічний інтерес» зближення з ЄС мають і українці.

З такою заявою глава зовнішнього відомства Німеччини виступив у понеділок, 19 листопада, в Брюсселі, відповідаючи на запитання журналістів. Цього дня майбутнє українсько-європейських відносин мали обговорити міністри закордонних справ країн ЄС. Однак на тлі актуальних подій у Газі та Сирії українське питання порушили лише побіжно. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Кетрин Ештон на прес-конференції за підсумками засідання Ради ЄС з питань зовнішньої політики Україну взагалі не згадувала.

Саміт Україна-ЄС 2011-го року. Архівне фотоСаміт Україна-ЄС 2011-го року. Архівне фото

Неоднорідність позицій

Поза увагою у понеділок залишилося й визначення можливої дати проведення саміту Україна-ЄС. І як повідомило Deutsche Welle джерело в Єврокомісії, вперше за 15 років цього року саміту, вочевидь, не відбудеться через неоднорідність позицій різних країн спільноти. «Деякі країни прагнуть провести саміт якнайшвидше, інші (а серед них і ФРН) проти того, щоби влаштовувати порожню зустріч», - сказав співрозмовник.
За його словами, у Брюсселі надзвичайно розчаровані відсутністю навіть найменшого прогресу в демократичному розвиткові України, відходом від основ правової держави та проведенням «дивних виборів».

Водночас в експертному середовищі не всі поділяють думку, що за нинішніх обставин не варто підписувати з Україною Угоди про асоціацію. Так, Штефан Майстер з Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) у коментарі Deutsche Welle закликав підписати цей документ якомога швидше. Експерт упевнений, що таким чином ЄС отримає додаткові важелі вплину на українську владу.На такому тлі в Євросоюзі вже неодноразово лунали сумніви в доцільності підписання Угоди про асоціацію. «Така зустріч є беззмістовною, стає фотографічним церемоніалом, а це лише зіграло б на руку Януковичу, мовляв, він має європейських друзів. Насправді ж ніхто у Європі не бажає з ним фотографуватися», - додав співрозмовник у Єврокомісії.

За його словами, до українського питання в Брюсселі ще раз повернуться в грудні. На думку нашого співбесідника, в разі відсутності якогось раптового прориву, дату проведення саміту, швидше за все, знову так і не буде визначено. «В Україні нічого не змінюється. Тому ми не можемо вдавати, ніби все іде своїм звичаєм», - констатував він.