Пакт Януковича-Путіна: оборудка року

Вже майже тиждень засоби масової інформації та експертне середовище обговорюють наслідки візиту Януковича до Москви 17 грудня, під час якого Путін погодився придбати за гроші Національного фонду добробуту боргові зобов’язання України на суму 15 млрд. доларів під 5% річних.

Однак, виглядає на те, що це дуже сумнівна схема, тому що боргові папери України не можуть розміщуватися під 5% річних. Фактично Україна вже майже суверенний банкрут з кредитним рейтингом «В-», займає 7-ме місце в світі за ризиком суверенного дефолту, тому її цінні папери мають розміщуватися щонайменше під 11-12% річних. Так, дохідність облігацій Португалії, яка в списку країн за ризиком суверенного дефолту займає місце одразу після України у 2013 році перевищила 8%, при тому, що це член Європейського Союзу.

Таким чином, купуючи боргові папери України всього під 5% річних, Росія завдає удару по власній економіці, власному бюджету. В такому випадку має бути якесь приховане дно, таємний підтекст. Можна припустити, що Путін з Януковичем про щось домовилися, якщо Кремль іде на прямі збитки для свого бюджету і своєї держави, маючи дефіцит державного бюджету. Зокрема, на 2014-2016 роки планується, що дефіцит бюджету Росії складе 1,7 трильйона рублів (52 млрд. доларів), а в реальності цей показник може бути значно вищим. Як можна, маючи такий великий дефіцит державного бюджету, купувати боргові зобов’язання України під такі малі відсотки за гроші Фонду національного добробуту?
Варто підкреслити, що Україна розмістить свої облігації для подальшого придбання з боку Росії на Ірландській біржі. Проте якщо Ірландія дозволяє це робити на своїй біржі, значить вона сприяє корупційним оборудкам, а Захід це підтримує, адже Ірландія – член ЄС? Тоді виходить, що Європейський Союз сприяє таким корупційним оборудкам, коли через Дублінську біржу здійснюється фінансова окупація України Москвою?

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства