Чиказький саміт НАТО: сигнал для України між рядків

Українська делегація завершила участь у саміті НАТО в Чикаго, оголосивши про низку ініціатив в розбудові інфраструктури Афганістану.

Барак Обама не зустрівся з Віктором Януковичем, така зустріч не планувалась, а сумніви щодо її можливості раніше висловив посол США в Україні Джон Теффт.

Перед самітом НАТО деякі українські депутати і експерти наголошували, що питання прав людини не входить до "експертної галузі" НАТО. Втім у декларації Чиказького саміту йдеться про "стурбованість країн-членів НАТО Клацнути вибірковим правосуддям в Україні" і міститься заклик до вирішення проблем в судовій системі.

Віктора Януковича запросили на саміт НАТО у вересні 2011 року, тоді голова Альянсу Андерс Фог Расмуссен підкреслив, що НАТО цінує серйозний внесок Києва у миротворчі операції НАТО в Афганістані і Косово.

Зі свого боку Клацнути Віктор Янукович наголошував, що принципи демократії і прав людини, які сповідують НАТО і Євросоюз, "важливі для України" і вона серйозно ставиться до їхнього дотримання.

Пізніше Генсек НАТО висловив "глибоку стурбованість" тим, як українська влада поводиться з екс-прем'єром Юлією Тимошенко. Він також сказав, що буде надто зайнятий влітку і не відвідає Україну з нагоди Євро-2012.

Пріоритети для Вашингтону

Американські експерти по-різному оцінюють "сигнал", даний Україні на саміті в Чикаго.

Участь України у Міжнародних силах сприяння безпеки в Афганістані справді високо цінується, заявив в інтерв'ю Клацнути bbc.ua директор програми Росії і Євразії Фонду Карнегі Мет Раджанскі.

"Треба пам'ятати, що на саміт НАТО Україна перш за все була запрошена як контрибутор у відновленні Афганістану. Я не думаю, що відносини між НАТО і Україною якось зміняться, попри критику в бік України щодо справи Тимошенко", - сказав експерт.

На думку пана Раджанскі, лідери НАТО не повинні ізолювати Україну через вибіркове правосуддя.

"Це справжня проблема, але вона має вирішуватися на рівні реформ українського законодавства, на рівні громадянського суспільства, і це вже є пріоритетом для Вашингтона", - сказав представник Фонду Карнегі.

Водночас деякі оглядачі у Вашингтоні називають безпрецедентним те, що на саміті НАТО в Чикаго, де пріоритетом було питання Афганістану, деякі лідери висловили окреме бажання поговорити з Віктором Януковичем про ситуацію з демократією в Україні.

Про таку тему розмови оголосила напередодні саміту прес-служба президента Польщі Броніслава Коморовського. Зустріч з ним у Віктора Януковича пройшла віч-на-віч.

З українським президентом на саміті НАТО провели зустрічі, зокрема, президенти Польщі, Румунії, Афганістану.

Добровільна ізоляція

У Вашингтоні також лунає думка, що попри те, що ані Вашингтон, ані Брюссель на офіційному рівні не оголошували про "санкції" чи "ізоляцію", ставлення до України говорить саме за себе.

Експерт з міжнародних відносин у Вашингтоні Ендрю Фопіано каже, що не світ, а Україна ізолює себе сама, а небезпека цього процесу у тому, що Київ потрапить в "орбіту" Москви.

"Коли українська влада каже, що ніякої ізоляції немає, це вказує на незнання сутності міжнародних відносин. Тут важливе те, що мається на увазі між рядків, довіра чи не довіра, повага чи неповага. Бойкот деякими лідерами Євро-2012, небажання світових лідерів зустрічатися з українським президентом, декларація Чиказького саміту, - невже це не вказує Києву на серйозність ситуації і до чого це може привести?", - сказав експерт в коментарі Бі-Бі-Сі.

Північноатлантичний Альянс залишив відкритими двері для майбутнього членства України в НАТО, якщо Київ цього захоче. Поки на наступній зустрічі лідерів НАТО, дата якого не оголошена, буде розглядатися питання розширення Альянсу, а можливими кандидатами на вступ є Боснія, Грузія, Македонія і Чорногорія.

Координатор комітету Східної Європи і Росії при НАТО Айра Страс в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловився за інформаційну відкритість щодо співпраці України і НАТО і невикористання співпраці з Альянсом владою в Києві у політичних цілях,

"Як я знаю, український народ не підтримує вступ до НАТО. Втім, цікаво було б дізнатися, як ставляться громадяни України до ініціатив української влади щодо Афганістану, інших миротворчих операцій. Мають бути спільними бажання громадян і чиновників", - вважає він.

Тим часом міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко виступив у вівторок в Атлантичній Раді у Вашингтоні. Втім, як було попереджено, зустріч не буде публічною, а відбудеться офф-рекорд.

Наталка Хижняк, Бі-Бі-Сі