Арсеній Яценюк: Ми обрали третій варіант. Про пропозицію Януковича.

Арсеній Яценюк в інтерв'ю спеціально для Громадського Радіо: Рішення по переговорах з президентом має бути прийнято усіма трьома опозиційними фракціями. Під це рішення потрібна конкретна програма: асоціація з ЄС, звільнення Юлії Тимошенко, амністія і кредит МВФ щоби витягти країну з жахливої економічної ситуації. Розмовляв Андрій Куликов.

Повний текст розмови розшифрувала Олена Гончарук

Розмова з Арсенієм Яценюком, 26-01-14

Андрій Куликов: Арсеній Яценюк в інтерв’ю «Громадському радіо» у Будинку профспілок на Євромайдані зразу після брифінгу. Вам було, теоретично принаймні, запропоновано посаду прем’єр-міністра. Ви відчуваєте в собі скільки сил: на цю посаду чи, може, на більшу?

Арсеній Яценюк: Ну я, по-перше, почав би з того, що це пропозиція не мені, а це пропозиція опозиції. Якщо хтось хоче купити нас посадами, то з цього нічого не вийде. І саме тому це рішення має бути ухвалено всіма трьома опозиційними фракціями. І це рішення має бути прийнято не на умовах Віктора Януковича, а на тих умовах, які маєм ми. І для того щоби взагалі навіть розглядати це рішення, то у нас повинна бути повна єдність і в нас повинно бути наше бачення, що ми хочемо.

Я усвідомлюю, чому він це запропонував. У нього наступний варіант: якщо ми відмовляємся, він каже про те: «Бачте, я ж опозиції запропонував взяти відповідальність за країну. Вони ж хотіли йти в Європейський Союз, я їм сказав: я вам даю Уряд, ідіть в Європейський Союз. Так вони тільки розмовляти уміють, а робить вони нічого не хочуть, брешуть вам». Якщо ми погоджуємся на це, то тоді частина в тому числі і наших людей – я підкреслюю: погоджуємся на це на його умовах, – каже: «Ооо… Так ми зібралися на Майдані для чого? Щоби хтось один отримав посаду чи українська опозиція себе працевлаштувала?» Це також є неприйнятним. Саме тому ми обрали третій варіант.

Третій варіант передбачає рішення трьох опозиційних фракцій – раз. І друге: конкретна програма під це рішення. Що ми повинні зробити? Ми повинні підписати угоду з Європейським Союзом – за це люди спочатку вийшли на Майдан. Україна повинна стати частиною ЄС. Угода з Європейським Союзом – це одна з ключових вимог, яка ставилася. Звільнення Юлії Тимошенко – це друге. Третє – це виконання всього, за що стояв Майдан. І звільнення тих людей, які боролися на Майдані. Тому: прийняття закону про амністію і його реалізація, звільнення всіх з-під варти і закриття всіх кримінальних справ.

І саме складне питання: це те питання, що країна знаходиться в жахливій політичній і економічній ситуації. Тобто вони вкрали з бюджету все за три з половиною роки і зараз вони кажуть: ну давайте, ідіть, робіть… Мені абсолютно зрозуміло, що без кредиту Міжнародного валютного фонду неможливо витягнути ситуацію. А для отримання кредиту Міжнародного валютного фонду ми повинні приймати непопулярні рішення. І тому я хочу, щоби такі рішення приймалися нами виключно як трьома опозиційними фракціями: ми берем цю відповідальність чи ні? Ми готові взяти відповідальність, але – от наші вимоги і от наші умови.

Андрій Куликов: Три опозиційні фракції… Але у вас є союзники, є попутники і є ті, хто іде паралельно з вами. Наскільки ви готові враховувати їхню позицію у переговорах із владою?

Арсеній Яценюк: Скажіть, про кого Ви кажете? Якщо Ви кажете про політичних союзників, то всі політичні союзники – це три опозиційні фракції. Якщо Ви кажете про самоосновне – це український народ – то цей український народ, який представлений на Майдані, який представлений у всій Україні, повинен також сказати своє слово – і в першу чергу повинен сказати своє слово.

Андрій Куликов: В який спосіб?

Арсеній Яценюк: Способів є багато, знаєте… Звичайно, що самий швидкий спосіб – це те, щоби отримати цю згоду тут, на Майдані . Більш складний спосіб – це те, щоби така згода була прийнята в цілому по країні, але він реальний, тому що в нас є Народна рада, і Народна рада, в тому числі по областям, повинна висловити свою позицію.

Андрій Куликов: Але є також позапарламентські політичні партії, деякі з яких займають відверту позицію проти нинішньої влади. Ви готові з ними рахуватися, наскільки? І є громадські організації, які теж набирають зараз силу.

Арсеній Яценюк: Зараз така ситуація, що ми всі повинні бути разом. Виключно разом. Тому що ми разом йшли і йдем до цієї перемоги.

Андрій Куликов: Арсеній Яценюк в інтерв’ю «Громадському радіо». Слухайте. Думайте.