Янукович став жертвою плагіату

У розпал президентської виборчої кампанії у Таджикистані Ілхомжона Хамідова, довірену особу чинного президента Емомалі Рахмона, звинуватили у плагіаті. Цілі фрагменти його статті в місцевій пресі дослівно збігаються з пасажами з передвиборчої програми Віктора Януковича 2010 року. 27-річний Хамідов виправдовується, що всі політичні програми схожі між собою. 

«Чому я буду голосувати за Емомалі Рахмона?» На це запитання спробував відповісти заступник декана факультету журналістики Таджицького національного університету та один із 15 довірених осіб чинного президента Таджикистану Ілхомжон Хамідов у статті для видання AsiaPlus, опублікованій 19 жовтня.

Але невдовзі уважні читачі помітили, що у тексті Хамідова можна знайти цілі пасажі, які збігаються з фрагментами передвиборчих програм та виступів Віктора Януковича й Володимира Путіна. 

У першому абзаці своєї російськомовної статті Хамідов пише, що з наближенням виборів Таджикистан стоїть перед новими викликами.

«Украй складні реалії вимагають від вищого керівництва країни оперативного та ефективного реагування, зважених і скоординованих дій, спрямованих на подолання кризових ситуацій». 

Ця фраза повністю збігається з тією, якою розпочиналася передвиборча президентська програма Віктора Януковича у 2010-му під назвою«Україна для людей».

Користувачі соціальних медій дуже швидко поширили скріншоти, де порівнювалися текст Хамідова й політичні програми інших політиків. Довірену особу Емомалі Рахмона звинуватили у плагіаті.

Політик-плагіатор зашкодив своїй кар’єрі?

Журналіст таджицької редакції Радіо Свобода Мірзо Салімпур займався розслідуванням цього випадку політичного плагіату.

«Це, як з’ясувалося, викликало велику негативну реакцію, особливо в соціальних медіа. Речення зі статті Хамідова стовідсотково збігаються з фрагментами передвиборчої програми Януковича», – пояснює журналіст.

Крім запозичень із програми українського президента, у статті помітили й подібність із заявою президента Росії Володимира Путіна, зробленою ним на з’їзді «Єдиної Росії» у жовтні цього року.

«На «Єдиній Росії» лежить великий тягар відповідальності за ті рішення, які ухвалюються в державі».

У пасажах, які Хамідов підписав власним ім’ям, назва «Єдина Росія» просто замінена на назву президентської партії «Народно-демократична партія Таджикистану». Такий підхід до компонування статті спонукав користувачів соціальних медій сумніватися, чи містить обговорюваний текст хоч якісь оригінальні фрагменти.

Мірзо Салімпур розповідає, що навіть у авторитарній країні політикам-плагіаторам іноді не уникнути наслідків. «Єдине, що це може мати наслідки для кар’єри цього молодого політика, йому лише 27 років. Говорили, що після виборів він може очолити прес-службу президента Емомалі Рахмона. От цього вже не трапиться», – зауважує журналіст.

Хамідов, що вчить інших професії журналіста, визнав, що запозичив цитати з програми Віктора Януковича. Спочатку він заявив, що просто забув додати розділові знаки цитування, але згодом повідомив агенції Tojnews, що переконаний: всі політичні програми й виступи подібні одна до одної, тому так і трапилося.

Зрештою, на своїй Facebook-сторінці Хамідов визнав власну помилку, зауваживши, що ще дуже молодий і недосвідчений.